Personalități

Nr.

Numele, Prenumele

Localitatea

Caracteristici marcante

1

Arapu Anatol

s. Văsieni

Ambasador, fost Ministru al Finanțelor

2

Bârcă Mihai

c. Mileştii – Mici

Compozitor,

3

Bârcă Teodor

c. Costeşti, j.Lăpuşna. 

Membru al Sfatului  Ţării,

4

Bivol Constantin

c. Costești, J. Lăpușna

Membru al Sfatului Țării

5

Bivol Efim

s. Costești

Epigramist

6

Bivol Nicolae

j. Lăpușna

Membru al Sfatului Țării

7

Bivol Zinovia

s. Răzeni

Scriitoare

8

Braga Afanasie

s. Ulmu

Instrumentist

9

Butucel Valentin

s. Suruceni

Interpret

10

Candu Lidia și Anatol

s. Văsieni

Muzeiști, meșteri populari

11

Căpăţână Ion

s. Ruseștii – Noi

Ambasador, Ministru adjunct de Externe

12

Ciorăscu Vasile

c. Suruceni, j. Lăpușna

Membru al Sfatului Țării

13

Cojocaru Andrei

c. Zâmbreni

Pictor

14

Cotorobai Mihai

s. Puhoi

Membru al Curții Constituționale

15

Cristea Ion

s. Dânceni

Autor de măști

16

Darie Vlad

s. Suruceni

Publicist

17

David Alexandru

s. Bardar

bibliograf

18

David Aurel

s. Bardar

Pictor

19

Erhan Dionisie

s. Bardar

Episcop

20

Gonța Ion

s. Bardar

Jurnalist

21

Grigorescu Leonid

s. Văsieni

Poet

22

Grosu Diana

or. Ialoveni

Tânără scriitoare

23

Grosu Lidia

or. Ialoveni

Poet

24

Grosu Iurie

c. Nimoreni, j. Lăpușna

Membru al Sfatului Ţării

25

Grosu Nicolae

c. Bardar, J. Lăpușna

Membru al Sfatului Ţării

26

Grosu Pavel

c. Bardar, j. Lăpușna

Membru al Sfatului Ţării

27

Guțu Nicolae

s. Ulmu

Pictor

28

Guzun Gheorghe

or. Ialoveni

Pictor

29

Jalbă Gheorghe

S. Mileștii – Mici

Pictor

30

Jumir Mihai

s. Costești

Pictor

31

Inculeț Ion

c. Răzeni, j. Lăpușna

Membru al Sfatului Ţării

32

Ionaș Valeriu

s. Suruceni

Lector universitar

33

Iosipoi Petru

s. Dănceni

Poet

34

Iovu Vasile

s. Bardar

Naist

35

Mardari Andrei

or. Ialoveni

Fotoreporter

36

Mereacre Nicolae

s. Costești

Satiric

37

Pârău Ștefan

or. Ialoveni

Pictor

38

Pelivan Ion

c. Răzeni, j.Lăpușna

Membru al Sfatului Ţării

39

Petrea George

or. Ialoveni

Pictor

40

Plamadeala Grigore

or. Ialoveni

Pictor

41

Podoleanu Ion

s. Ulmu

Scriitor

42

Podoleanu Isidor Dumitru

s. Ulmu

Revoluționar

43

Popușoi Victor

s. Bardar

Pictor

44

Popa Mihail

or. Ialoveni

Participant la I război mondial, activist

45

Postolachi Gutiera

s. Zâmbreni

Producător TV, Moldova 1

46

Romanciuc Ludmila

or. Ialoveni

Scriitor

47

Roșioru Nicolae

s. Bardar

Poet

48

Russu Rusalina

or. Ialoveni

Actor, moderator la TV Moldova 1

49

Sava Andrei

s. Bardar

Compozitor

50

Suruceanu Ion

s. Suruceni

Interpret de muzică ușoară

51

Suruceanu Ion Casian

s. Suruceni

Primul arheolog basarabean

52

Suruceanu Nicolae

c. Suruceni, j. Lăpușna

Membru al Sfatului Ţării

53

Suruceanu Teodor

c. Pojoreni, j. Chișinău

Membru al Sfatului Ţării

54

Ștefănucă Petre

or. Ialoveni

Etnograf, folclorist

55

Tataru Tudor

s. Pojoreni

Regizor, cineast

56

Tataru Mihail

s. Bardar

Fluierar

57

Todirașcu Filip

s. Costești

Violonist

58

Toderașcu Mihai

s. Bardar

Compozitor

59

Țepeș Corina

s. Bardar

Interpretă

60

Țurcanu Pavel

s. Costești

Cobzar

61

Ungureanu Andrei

s. Dănceni

Coregraf

62

Ungureanu Lidia

or. Ialoveni

Scriitoare

63

Ursu Adrian

or. Ialoveni

Interpret

64

Vartic Andrei

s. Dănceni

Regizor, actor

65

Vutcărău Petru

S. Bardar

Regizor, actor